ЛИСЕНЯТКО-ПЕРШОКЛАСНИК 5 страница

Предыдущая1234567Следующая

Фізкультхвилинка

Ноги ширше, руки в боки —

Ліс зійшов в короткі строки.

Вітру лісу не зламати.

Для звірят ліс — їжа й хата.

Гілля-руки підняли,

Сонцю шану віддали.

А земельці — поклонились.

Гіллям долу нахилились.

Гра «Бджілки». Самостійне напівголосне читання кінцівки казки (с. 40-41)

Хто сидів у мішку?

Словникова робота

Читання слів «буксиром» за вчителем: уіиечки, собачища, кожушини, роз­сердився, хвостище-помелище.

Читання казки учнями «ланцюжком»

Аналіз змісту казки з елементами вибіркового читання

Куди втекла лисичка?

Де сидів собака?

Чому він не вліз в нору?

З ким затіяла лисичка розмову?

Як вона зверталася до вух, очей, ніг?

Чому розсердився хвіст?

Що зробила лисиця з хвостом?

Поділіть казку на дві частини.

Придумайте назви до частин.

Порівняйте, із чого почала лисичка обмін і чим завершила.

Чим частина твору, у якій описано обмін, подібна до казки «Горобець та билина», а чим — відрізняється?

Чи подобаються вам учинки лисиці?

Як ви їх оцінюєте?

Чи відповідає змісту казки приказка «Міняв тихо — виміняв лихо»? По­ясніть свою відповідь.

Гра «Що обіцяла лисичка?»

Ушечкам... (сережки).

Оченькам... (окуляри).

Ніженькам... (черевички).

ПІДСУМОК УРОКУ

Яку казку читали на сьогоднішньому уроці?

Хто є головним персонажем цієї казки?

Назвіть інших персонажів казки.

Чого вчить нас ця казка?

ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Переказувати зміст другої частини.


Урок 36. 30.11.

Тема. УРОК ПОЗАКЛАСНОГО ЧИТАННЯ. У СВІТІ КАЗКИ ЧАРІВНОЇ

Мета: підтримувати інтерес дітей до казки; закріплювати вміння розрізняти народну

й авторську казки; розвивати пам'ять, спостережливість; викликати бажання тво-

рити добро, пробуджувати бажання читати казки самостійно.

Хід уроку

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

Сьогодні до нас на гостину завітала казка.

Розгляньте виставку книг.

Які казки називають авторськими? народними?

У сиву давнину, коли люди не вміли писати, улюблені казки усно пе­редавали з покоління в покоління. Тому автором таких казок уважають народ, а казки називають народними. Авторська казка має певного автора — письменника-казкаря.

Наведіть приклади народних казок.

Яких казкарів ви знаєте?

Казка — це диво. Вона дає нам привід для роздумів, повчає, приносить багато радості. Сьогодні наш урок складатиметься із завдань-запитань. Тому заняття назвемо... (вікториною).

Заздалегідь ви об’єдналися у дві команди. Бажаю успіху!

КАЗКОВА ВІКТОРИНА

тур «Ти мене знаєш»

Дивно, але телеграми без підписів. Від кого вони?

Вирушаю на весілля до Дюймовочки. (Ластівка з казки Г. X. Андерсена «Дюймовочка»)



Хворію від переїдання: з’їв семеро козенят. (Вовк із казки братів Грімм «Вовк та семеро козенят»)

Соромлюся своєї гидкої зовнішності. (Гидке каченя з однойменної казки Г. X. Андерсена)

Поспішаю до лісу. Мачуха наказала принести підсніжники. (Падчерка з казки С. Маршака «Дванадцять місяців»)

Йду визволяти братів і сестру з полону. (Котигорошко з однойменної укра­їнської народної казки)

тур <Загадковий»

Як знайшов він колосок,

Борошна змолов мішок —

Пиріжків напік і з’їв,

Ледарів не пригостив. (Півник і двоє мишенят)

Я — хоробрий лицар!

Нікого не боюсь!

Своєю булавою із нечистю я б’юсь.

Хай невеличкий зростом,

Зате високий рід!

Хоча я з горошинки,

Та цар Горох — мій дід! (Котигорошко)

Коноплями обкрутився,

Ще й смолою обсмалився,

З великою булавою

Змія викликав до бою. (Кирило Кожум’яка)

Однією головою —

Воду випуска рікою,

Друга дивна голова Вітром буйним з ніг збива.

Третя голова дихне —

І палає все вогнем. (Триголовий змій)

Вірність — почуття хороше,

Не купується за гроші.

Господиню я люблю

І для неї все зроблю.

Я за ласку їй віддячу І віддам життя собаче.

Не здається у полон Вірний пудель... (Артемон).

Фізкультхвилинка

тур «Хто ми і звідки?»

На дошці — малюнки ведмедя, вовка, зайця, лисиці, півника, собаки.

Розгляньте малюнки. У яких казках живуть ці герої? Як їх називають?

IVтур «Чия це пісенька?»

Казкові герої вміють співати. Послухайте аудіозапис пісеньок- промовлянок. Хто це співає? З якої він казки?

Звучить запис пісеньок-промовлянок. (Можна використати пісеньки: Ко­лобка, Кози-Дерези, Івасика-Телесика з однойменних українських народних казок, Півника з української народної казки «Котик та півник», мами Кози з казки братів Грімм «Вовк та семеро козенят», Вінні-Пуха з повісті-казки Алена Мілна «Вінні-Пух та його друзі»),

тур «Казкарі»

Хто взув кота у чоботи? (Шарль Перро)

Хто придумав люстерко, що говорить? (Олександр Пушкін)

Завдяки кому Айболить вилікував звірів? (Корнію Чуковському)

Хто побудував теремок? (Російський народ у своїй казці)

Хто наділяв звірів музичним слухом? (Брати Грімм)

Хто зібрав дерев’яних ляльок у театрі? (Олексій Толстой)

тур «Інсценівка»

Учні інсценують заздалегідь підготовлені уривки казок.

ПІДСУМОК УРОКУ

Що вам сподобалося на уроці?

Про що розповісте вдома?

ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Наступний урок позакласного читання проведемо за темою «Людина по­чинається з добра» (за творами В. О. Сухомлинського). Завдання до уроку та список літератури ви знайдете в куточку читача.


Урок 37. 01.12.

Тема. СКРИНЬКА УКРАЇНСЬКИХ НАРОДНИХ КАЗОК. Міньба.

Мета: ознайомити учнів з російською народною казкою «Міньба»; удосконалювати тех­ніку свідомого виразного читання; учити переказувати близько до тексту, характе­ризувати дійових осіб; виховувати любов до художнього слова.

Хід уроку

ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА

Вправи для розвитку артикуляції дихання

«Цокання» язиком у ротовій порожнині.

Набравши повітря, якнайдовше тричі вимовити слово «ні» з поступовим видихом.

«Маятник» — ротик відкритий в усмішці, язик рухається від лівої щоки до правої (10 разів).

Робота над чистомовкою

Ан-ан-ан — дме холодний вітрюган.

Це-це-це — сипле сніг прямо в лице.

Ло-ло-ло — снігом землю замело.

Ля-ля-ля — стала білою земля.

Лі-лі-лі — ось замети чималі.

Уха-уха-уха — щипа мороз ніс і вуха.

Імо-імо-імо — до хати біжімо.

ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

Переказування казки «Лисичка-сестричка».

МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.

ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

Як називається наша країна?

Які ще країни ви знаєте?

Кожен народ самобутній і неповторний. У кожного народу свої звичаї, традиції, своя культура і, звісно ж, свої казки. Казок у світі є безліч, як зірок у небі. Сьогодні ми прочитаємо російську народну казку «Міньба».

СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЮВАННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

Гра «Бджілки»

Напівголосне читання першої частини казки (с. 41—42) учнями — кожен у своєму темпі.

Назвіть персонажів казки.

Словникова робота

Міньба — те саме, що обмін.

Крамар — торговець.

Сірячок — незаможна людина; бідняк.

Чвалати — іти повільно, важко ступати, утворюючи шум, шарудіння; брести.

Читання слів «луною» за вчителем: неподалік, глибінь, завбільшки, пере­купник, чвалаєш, вівчар, подякував.

Повторне читання першої частини казки учнями

Гра «Сніжинка»

Читає той учень, на парту якого впала сніжинка.

Кого врятував дід?

Як крамар йому віддячив за порятунок?

Фізкультхвилинка

Складання учнями продовження казки за малюнками

Розгляньте малюнки до казки, уміщені на першому форзаці підручника. У якій послідовності дід здійснював міньбу? Розкажіть казку далі, використо­вуючи повтори.

Гра «Рибки». Самостійне читання останньої частини казки мовчки (с. 42-43)

Хто вдома чекав на діда?

Як баба зустріла діда?

Чи сварила вона його за міньбу?

Читання останньої частини казки за особами

З якою інтонацією слід читати слова баби? (Нетерпляче, з питальною інтонацією)

Слова діда? (З почуттям провини)

Аналіз змісту казки

Яка пригода трапилася з дідом?

Із чого все почалося? Чим завершилося?

Чи схвалюєте ти вчинки діда? Чому?

Доберіть до слів метнувся, чвалаєш слова, що близькі за значенням.

Чи можна ними замінити ті, що вжито в тексті?

Поділ казки на частини. Добирання назв до кожної із них

Дід рятує крамаря.

Подяка крамаря.

Від шматка золота до голки.

Дід повернувся до баби ні з чим.

Гра «Дуель»

Робота в групах

Групи ставлять запитання одна одній за змістом казки.

Гра «Ч иї це слова?»

Віддай мені золото, візьми найкращого коня. (Перекупника)

Ох, голубе, я тут без тебе геть пропадаю. (Баби)

Віддай мені коня за найкращого вола. (Пастуха)

Шмат золота з конячу голову. (Діда)

ПІДСУМОК УРОКУ

З якою казкою ознайомилися на сьогоднішньому уроці?

Хто автор цієї казки?

Чи відповідають змісту казки ці приказки?

Міньба одному корисна.

Проміняв бика на індика.

ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Переказувати казку.


Урок 38. 04.12.

Тема. СКРИНЬКА КАЗОК НАРОДІВ СВІТУ. ЯК ДІВЧИНА КОРОЛЯ ПЕРЕХИТРИЛА (УГОРСЬКА НАРОДНА КАЗКА).

Мета: продовжити ознайомлення учнів з казками народів світу; ознайомити з угор­ською народною казкою; удосконалювати техніку свідомого виразного читання; учити стежити за логікою описування подій; розвивати мислення, увагу, пам'ять; ви­ховувати любов до художнього слова.

Хід уроку

ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА

Артикуляційна розминка

Запросимо тишу: ц-ц-ц.

Вітерець у лісі: ш-ш-ш.

Прилетіли птахи: шук-шук-шук.

Заспівав соловей: тьох-тьох-тьох.

Тануть бурульки: кап-кап-кап.

Дзюркоче вода у струмочку: дз-дз-дз.

Читання скоромовки «дощиком»

На річці серед мілин Збудував собі лин млин.

Гріло сонце мілину,

І дрімалося лину.

У млині на мілині.

А як млин?

А млин як млин:

Теж дрімав серед мілин.

М. Заєць

ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

Робота в парі. Гра «Обличчям до обличчя»

Учні повертаються в парі одне до одного і переказують казку.

МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.

ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

Сьогодні на уроці ми почнемо читати угорську народну казку «Як дів­чина короля перехитрила».

СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

Виразне читання казки вчителем до слів «Якщо виконаєш — ось моя рука, одружуся з тобою»

Хто є головною героїнею казки?

Словникова робота

Куделя — прядиво або вовна, намотані на спеціальний кілок.

Веретено — ручне знаряддя для прядіння; тонка паличка з видовженими загостреними кінцями й потовщенням посередині.

Тин — огорожа, сплетена з лози, тонкого гілля.

Читання слів «луною» за вчителем Запрягти лицьового

спряди повивертати

володарю спершу

сторічний завдання

величність глечики

Прочитайте спершу двоскладові слова (спряди), потім — трискладові (запрягти, сторічний, завдання, глечики). Назвіть слова з м’якими приголос­ними звуками (запрягти, спряди, володарю, сторічний, величність, лицьового, завдання).

Фізкультхвилинка

Читання казки учнями

Гра «Сніжинка»

Читає той учень, на парту якого впала сніжинка.

Гра «Засічка — кидок»

За командою «кидок» усі діти починають напівголосно читати текст. За ко­мандою «засічка» — зупиняються й олівцем відмічають останнє прочитане ними слово. Цей текст (частини) у такий спосіб читають ще раз. Під час по­вторного читання діти переконуються, що прочитали більший обсяг —«за­січка» поставлена вже далі. Це доводить їм необхідність багаторазового чи­тання тексту, адже щоразу результати покращуються.

Аналіз змісту казки з елементами вибіркового читання

Чим прославилася дівчина?

До кого дійшла слава про розум і кмітливість дівчинки?

Що наказав зробити король?

Куди привезли дівчину?

Яким було перше завдання короля?

Якою була відповідь дівчини?

Як відреагував на таку відповідь король?

Прочитайте друге завдання короля і відповідь дівчини.

Що пообіцяв король, якщо дівчина виконає ще одне завдання?

Як ви вважаєте, чи впорається дівчина з третім завданням короля?

Чи правильними були наші припущення — дізнаємося на наступно­му уроці.

Читання казки за особами

Гра «Читає Незнайко»

Учитель читає речення, навмисне припускаючись помилок. Учні мають знайти речення і прочитати його правильно.

Жила-була за сімома морями розумна (кмітлива) дівчина.

Є в мене на горищі сто горшків (глечиків) з дірками.

Друга відповідь також (теж) розумна.

ПІДСУМОК УРОКУ

З якою казкою ознайомилися на сьогоднішньому уроці?

Хто автор цієї казки?

Хто є головною героїнею казки?

Чим прославилася дівчина?

ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Читати і переказувати казку.

Урок 39. 07.12.

Тема.СКРИНЬКА КАЗОК НАРОДІВ СВІТУ. ЯК ДІВЧИНА КОРОЛЯ ПЕРЕХИТРИЛА (УГОРСЬКА НАРОДНА КАЗКА).

Мета: продовжити ознайомлення учнів з угорською народною казкою; удосконалювати читацькі навички школярів; учити визначати композиційні частини (зачин, основну частину, кінцівку), переказувати прочитане; розвивати мислення, увагу, пам'ять; ви­ховувати любов до художнього слова.

Хід уроку

ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА

Робота над скоромовкою. Гра «Дощик»

Діти читають хором:

«Накрапає дощ» (тихо);

«Дощ пускається сильніше» (голосніше)',

«Злива» (голосно)’,

«Дощ припинився» (читання припиняється).

Заєць зяблика зустрів:

Зебру зжері Зміюку з’їв!

Зяблик зойкнув: — Значить, заєць —

Задавака і зухвалець.

Ю. Кругляк

Робота над чистомовкою

Ля-ля-ля — вкрило снігом всі поля.

Ма-ма-ма — зайцю їжі вже нема.

Ок-ок-ок — забіга він у садок,

Ри-ри-ри — щоб погризти кори.

Прочитайте і поясніть!

ЗтлшпАкнЙвлоЦніпЯ НопнтОкГсвИтшч НлмОкшСнпЯлпТдсЬ (Зайця ноги носять.)

Розчитування за складовою таблицею

Гра «Зоряна година»

Із літер слова зафарбувати скласти слова. (Фарба, вата, зуб, фари, зруб, зубр...)

ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

Гра «Обличчям до обличчя»

Учні повертаються одне до одного обличчям у парі, переказують першу час­тину угорської народної казки.

ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ УРОКУ

Яку обіцянку дав король мудрій дівчині?

Сьогодні ми дізнаємося, чи виконав король свою обіцянку.

СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

Гра «Рибки». Самостійне читання казки учнями до кінця мовчки (с. 44-45)

Чи впоралася дівчина з черговим завданням короля?

Чи виконав король свою обіцянку?

Фізкультхвилинка

Читання заключної частини казки «ланцюжком»

Якого птаха піймала дівчина, щоб виконати завдання короля?

Гра «Земля — небо»

Після команди вчителя «земля» учні починають читати, стежачи не паль­чиком, а очима. Коли звучить команда «небо», діти припиняють читати, очі піднімають угору. За командою «земля» діти мають продовжити читати з того місця, де зупинилися, і так — кілька разів протягом читання всього тексту.

Аналіз змісту казки з елементами вибіркового читання

Якими словами починається угорська казка?

Якими — закінчується?

Наведіть приклади зачину і кінцівки з інших народних казок.

Прочитайте основну частину казки.

Скільки завдань дав дівчині король?

Як мудра дівчина виконала їх?

Перекажіть ту частину угорської казки, яку зображено на малюнку.

Яку українську народну казку про мудру дівчину знаєте? Розкажіть її.

Гра «Чи є у творі таке речення?»

Учитель читає речення. Учні знаходять його у тексті.

Привезли дівчину до короля. (Є)

Є в мене на горищі куделя. (Є)

Король був у захваті від відповіді дівчини. (Немає)

Бере король сита в руки — подивитися, що там між ними, а голуб і ви­летів. (Є)

Побачив король, що дівчина дуже розумна й одружився з нею. (Немає)

У королівстві відгуляли пишне весілля. (Немає)

Робота в парах

Гра «Заєць — вовк»

Учні читають парами казку («заєць» утікає, «вовк» намагається його на­здогнати).

Гра «Хто швидше?»

Знайдіть і прочитайте речення, у яких ужито слова, що на картках - блискавках.

Запрягти, куделя, сторічний, повивертати, танцювали, перевірить.

Гра «Пронумеруй завдання короля»

Принеси й не принеси, щоб було й не було. (Третє завдання)

Є в мене на горищі сто глечиків з дірками. Залатай їхі (Друге завдання)

Є в мене на горищі куделя. А їй — сто років. Спряди з неї золоті нитки. (Перше завдання)

ПІДСУМОК УРОКУ

Чого вчилися на сьогоднішньому уроці?

Які нові знання здобули?

Чого навчила вас угорська казка?

ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Порівняйте угорську й українську казки. Чим вони відрізняються? Читати і переказувати казку.


Урок 40. 09.12.

Тема. Жбан меду (СЕРБСЬКА НАРОДНА КАЗКА).

Мета: ознайомити учнів з сербською казкою; розвивати вміння виділяти у тексті голо­вне; учити давати характеристику дійових осіб; розвивати зв'язне мовлення; збага­чувати словниковий запас; виховувати любов до художнього слова.

Хід уроку

ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

Гра «Порівняй!»

Учні порівнюють угорську й українську казки. Розповідають, чим вони різ­няться.

Гра «Обличчям до обличчя»

Учні в парах повертаються обличчям одне до одного та переказують угор­ську казку.

МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА

Робота над скоромовкою. Гра «Дощик»

Діти читають хором:

«Накрапає дощ» (тихо);

«Дощ пускається сильніше» (голосніше);

«Злива» (голосно);

«Дощ припинився» (читання припиняється).

Біжить стежина Поміж ожини.

І вже у Жені Ожини жменя.

Гра «Шифрувальники»

Прочитайте, доберіть загальну назву.

Апли, дбу, нелк —... (дерева).

(Липа, дуб, клен)

Лицяси, квов, цьєаз —... (тварини).

(Лисиця, вовк, заєць)

Етмекил, ахум, кувап —... (комахи).

(Метелик, муха, павук)

Робота над чистомовкою

Ра-ра-ра — дуже рада дітвора.

Арк-арк-арк — ми поїдем в зоопарк.

Ро-ро-ро — доберемось на метро.

Ру-ру-ру — в зоопарку кенгуру.

Ру-ру-ру — риє кріт собі нору.

Ру-ру-ру — заєць обдира кору.

Ра-ра-ра — закінчилася в нас гра.

ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

Продовжуємо ознайомлення з казками народів світу! Сьогодні ми почи­наємо роботу над сербською казкою.

СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

Робота над заголовком

Прочитайте назву казки.

Учні з’ясовують значення слова жбан.

Жбан, дзбан — глиняний, дерев’яний або металевий посуд для води, мо­лока тощо.

Гра «Передбачення»

Як ви вважаєте, про що йтиметься у казці?

Кого вважають найбільшим любителем меду?

Словникова робота

Припічок — горизонтальна площина перед челюстями печі під комином, продовженням якої є черінь печі.

Кума — хрещена мати стосовно батьків похресника; звертання до прия­тельки.

Грубка — піч, що потрібна для опалювання приміщення.

Виразне читання першої частини казки вчителем (с. 46)

Назвіть персонажів казки.

Що ви можете про них розповісти?

Фізкультхвилинка

Повторне читання першої частини тексту казки учнями

Гра «Земля — небо»

Після команди вчителя «земля» учні починають читати, стежачи не паль­чиком, а очима. Коли звучить команда «небо», діти припиняють читати, очі піднімають угору. За командою «земля» діти мають продовжити читати з того місця, де зупинилися, і так — кілька разів протягом читання всього тексту.

Аналіз змісту першої частини казки з елементами вибіркового читання

Коли відбувалися описувані у казці події?

Що вкрали лисиця і вовк?

Де вони поділи здобич?

Як лисичка вперше надумала обманути вовка?

Робота в групах

Учні в групах розповідають пропущену частину казки, використовуючи по­втори. Учитель наголошує, що наступних вигаданих «хрещеників» лисиця на­звала Половинкою й Остаточком.

Читання першої частини казки за особами

Гра «Читає Незнайко»

Якось украли жбан меду, поставили (сховали) в комірчину та й поляга­ли спати.

От лисиці захотілося (скортіло) меду.

Вдруге постукала (забила) вона по лавці.

Скільки разів лисиця обманювала вовка?

Як її витівки пов’язані з іменами вдаваних похресників?

ПІДСУМОК УРОКУ

Яку казку почали вивчати на сьогоднішньому уроці?

Хто автор цієї казки?

Назвіть її персонажів.

ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Переказувати казку.

Урок 41. 08.12.

Тема. Жбан меду (СЕРБСЬКА НАРОДНА КАЗКА).

Мета: завершити опрацювання сербської казки «Жбан меду»; формувати в учнів уміння характеризувати дійових осіб; удосконалювати навички правильного і виразного читання; розвивати образність мовлення; виховувати любов до художнього слова.

Хід уроку

ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА

Робота над скоромовкою

Лис малий і більший лис По гриби ходили в ліс.

Заздрить білка в лісі лису —

Лис лисички ніс із лісу.

Робота над чистомовкою

Щу-щу-щу, щу-щу-щу!

Ми пішли на площу.

Ощ-ощ-ощ, ощ-ощ-ощ!

Тут якраз почався дощ.

Щу-щу-щу, щу-щу-щу!

Всі сховались від дощу.

Му-му-му, му-му-му!

Повернулися додому.

Ли-ли-ли, ли-ли-ли!

Дуже раді ми були!

Гра «Блискавка»

Щука — щука — щока — щука — щука.

Щупав — щупав — щупав — щипав — щупав.

Дощечка — донечка — дощечка — дощечка — дощечка.

ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

Робота в парі. Гра «Обличчям до обличчя»

Учні повертаються в парі одне до одного та переказують казку.

МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.

ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

Гра «Додай словечко»

Гострі зуби, сильні лапи, • У кущах вона ночує

Дуже схожий на собаку, І на зайчика полює.

І полює дуже ловко, Вся руденька ця сестричка,

Що, впізнали, друзі... (вовка). А зовуть її... (лисичка).

Ми продовжуємо ознайомлюватися із сербською казкою «Жбан меду». Лисиця з’їла весь медок, та на цьому її хитрощі не завершилися.

СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

Гра «Рибки»

Самостійне читання заключної частини казки (с. 46-47) мовчки учнями — кожен у своєму темпі.

Чи вдалося лисиці обдурити вовка?

Фізкультхвилинка

Читання заключної частини казки учнями

Гра «Сніжинка»

Читає той учень, на парту якого впала сніжинка.

Аналіз заключної частини казки з елементами відбіркового читання

Чому не спала лисиця?

Як вона вирішила знайти винуватця?

Як їй удалося перехитрити вовка?

Якими показано лисичку й вовка у сербській казці?

Гра «Голосування ногами»

Діти шикуються у дві шеренги: права шеренга — «я вважаю, що твер­дження правильне», ліва шеренга — «я вважаю, що твердження непра­вильне».

Я читатиму речення, інколи навмисне замінивши слово чи вираз, а ви швидко шукайте його в тексті. Якщо речення правильне, то тупоче ногами права шеренга, неправильне — тупоче ногами ліва шеренга та називає пра­вильну відповідь.

Спостереження за характерами дійових осіб

Визначте риси характеру героїв казки, закінчить слово і зазначте стрілкою.

довірлив...

хитр... лисичка

брехлив...

ледачкуват...

злодійкуват... вовк

наївн...

запал ьн...

Гра «Дуель»

Робота в групах

Групи ставлять запитання одна одній за змістом казки.

Робота над будовою казки

Прочитайте зачин казки, кінцівку.

Народні казки часто мають таку будову: зачин, потрійний повтор, кін­цівка.

ПІДСУМОК УРОКУ

Гра «Продовж речення»

На уроці мені найбільше сподобалося...

Я вчився...

Я дізнався...

Мені б хотілося ще...

Казка вчить нас...

ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Переказувати казку. Пригадати інші казки, у яких героями є лисиця і вовк.


Урок42. 11.12.

Тема. УРОК ПОЗАКЛАСНОГО ЧИТАННЯ. ЛЮДИНА ПОЧИНАЄТЬСЯ 3 ДОБРА (ЗА ТВОРАМИ В. О. СУХОМЛИНСЬКОГО)

Мета: продовжувати ознайомлення учнів з творами В. О. Сухомлинського; формувати у дітей доброту, чуйність, повагу до старих і немічних, доброзичливе ставлення до рідних і друзів; навчати учнів оцінювати вчинки головних героїв оповідань, насліду­вати їх позитивні риси, прагнути до самовдосконалення; розвивати мовлення; ви­ховувати віру в силу любові, дружби, добра і справедливості.

Хід уроку

ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА

Розмова над чистомовкою

А-а-а — котика нема.

Е-е-е — де наш котик, де?

У-у-у — мишку з’їв малу.

І-і-і — він спить на печі.

И-и-и — має гарні сни.

о-о — не будіть його.

і-і — тихо, мишки всі!

М. Підгірянка

Робота над скоромовкою

Скрекоче сорока сороці:

А я у сорочці сорочійі Сорока сороці скрекоче:

А в мене яєчко сороче!

Гра «Складіть слово»

Складіть слово з перших складів слів.

Бавились, янтар. (Баян)

Піраміда, акація, німий, нова. (Піаніно)

Скеля - ля - е + рип + ка. (Скрипка)

Доберіть загальну назву.

Баян — піаніно — скрипка —...

ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

Дуже мудро говорить народ: «Роби добро — і воно повернеться до тебе. Будеш робити зло — зло і повернеться до тебе».

ТВОРИ ДОБРО

Ти усміхнися небу, усім, хто біля тебе: і братику, й сестричці, і сонечку, й травичці.

Люби усіх довкола, удома та у школі, і ця любов із Неба повернеться до тебе.

Прощай дрібні образи і помирись одразу.

Хто вміє всім прощати, сильнішим здатен стати.


Твори добро, дитино, і у твоїй родині воно знайде домівку віднині і довіку.

Леся Вознюк

Щира усмішка, добре слово і хоча б краплиночка тепла мають дуже ве­лику силу. На сьогоднішньому уроці позакласного читання вони допоможуть нам пройти дорогою добра за мудрими творами В. 0. Сухомлинського.

Вправа «Мікрофон»

Що ви знаєте про В. О. Сухомлинського? Які його твори читали?

РОБОТА З ВИСТАВКОЮ КНИГ

Розгляньте виставку книг. Які твори ви читали?

РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ

Обговорення прочитаних творів В. О. Сухомлинського

Які твори прочитали, готуючись до уроку?

Гра «Звідки ці рядки?»

Розрізали хлібину, яку щойно дідові принесли, та й ну уминати. («Ка­яття»)

Від жадоби у хлопчика руки затремтіли. («Страшний черв’ячок»)

На віражі крило зламалось, літак упав і розбився. («Гвинтик»)

Фізкультхвилинка

Ознайомлення з твором В. О. Сухомлинського «Суниці для Наталі»

Самостійне читання оповідання учнями.

Яке лихо трапилося з Наталею?

Читання оповідання учнями «ланцюжком».

Що порадила мама принести Андрійкові для Наталі?

Чи відразу хлопчик поніс суниці дівчинці?

Як Наталя зустріла Андрійка?

Чого вчить це оповідання?

Ознайомлення з твором В. О. Сухомлинського «П'ять дубів»

Гра «Рибки». Самостійне читання оповідання учнями мовчки.

Назвіть головних героїв оповідання.

Робота в парах.

Прочитайте оповідання в парах.

Що дав учитель Дмитрикові й Сергійкові?

Хто з хлопчиків по-справжньому доглядав за деревцями, а хто не ви­конав свою роботу?

Чому мовчав Дмитро-батько?

Який висновок можна зробити з прочитаного?

ПІДСУМОК УРОКУ

З якими творами В. О. Сухомлинського ознайомилися?

Чого вони вас навчать?

ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Наступний урок позакласного читання проведемо за темою «Зимонько- снігурочко, наша білогрудочко».

Урок 43. 14.12.

Тема. ПІДСУМКОВИЙ УРОК ЗА РОЗДІЛОМ «НАРОДНІ КАЗКИ». Перевірка автоматизованих умінь та навичок читання

Мета: узагальнити та систематизувати знання учнів за розділом «Народні казки»; фор­мувати вміння і навички аналізувати, робити висновки з прочитаного; підтримувати інтерес до казки; розвивати пам'ять, спостережливість, уявлення, діалогічне й мо­нологічне мовлення, уміння відтворювати зміст прочитаного; збагачувати словни­ковий запас; виховувати бережливе ставлення до будь-якої книжки.


5291803430066924.html
5291835540243326.html
    PR.RU™